אימון עסקי - לחשוב ממקום אחר
 
 

 


 

 

 

 אימון עסקי - לחשוב ממקום אחר

דף הבית >> בלוג - מאמרים >> אימון עסקי >> אימון עסקי - לחשוב ממקום אחר
 יום חמישי 30 יולי 2009
 

אימון עסקי

אימון עסקי - לחשוב ממקום אחר
אתם מכירים את זה שיש לכם מחשבה שגוררת מחשבה וזו גוררת עוד אחת ולאט לאט נרקמת לכם תמונה מעניינת ואז עולה חיוך על השפתיים, חיוך של הרהור...אתם אומרים לעצמכם...אמ...זה מעניין. אלו הם הרגעים שהאסימונים נופלים, אלו הם הרגעים שרעיונות בהם מתגבשים, אלו הדקות של התובנות הכי טובות. זה קרה לי השבוע, אבל הפעם זה קרה לכיוון העבר, זה הזכיר לי משהו, זה לא הוליד רעיון חדש, זה הזכיר לי סיפור יפה שפעם קראתי ואשר מכיל רעיון פשוט וכל כך טוב! ואני לא זוכר איפה זה. אתם בטח ממהרים לשאול את עצמכם איך זה קשור עם אימון עסקי, אבל חכו רגע...בכל מקרה, הפכתי את כל הבית בניסיון למצוא את הסיפור הזה אבל ללא הצלחה....ובסוף החלטתי ש...

שאני פשוט אסתמך על הזיכרון שלי ואתן למילים לצאת מהמוח אל המקלדת בזרימה כזו שאני אפילו לא אסתכל על הניסוח אחר כך...אז ככה: אם כבר מדברים על אימון עסקי, אלברט איינשטיין היה כאן הרבה לפני שנולד התחום של אימון עסקי והוא גם לא היה איש העסקים הטוב בעולם, אבל בהחלט ניתן ללמוד ממנו דבר אחד או שניים באשר ליכולות הנפלאות של המוח האנושי וליכולות החבויות של כל אחד ואחד מאיתנו להתמודד עם בעיות בצורה בלתי שגרתית. יכולות קריטיות ביותר עבור כל יזם, איש עסקים או מנהל מצליח. כששאלו אותו פעם מה הביא להצלחותיו, הוא ענה בצורה מאוד פשוטה: "זה לא שאני חכם יותר, אני פשוט נשאר זמן רב יותר עם הבעיות".

אבל הוא הגיע לעוד כמה תובנות מעניינות ובהקשר של יזמות, עסקים , וכמו כן אימון עסקי, הוא הגיע לשתי תובנות חשובות מאוד: הראשונה- הוא טען ששיגעון הוא לעשות כל פעם את אותו הדבר ולצפות לתוצאה שונה. והשנייה- הוא הבין שלא ניתן לפתור בעיה באמצעות חשיבה ברמה של הבעיה.

התובנות והרעיונות של איינשטיין הביאו אותי במקרה לחשוב בהקשר של אימון עסקי בפרט ועסקים בכלל, על אדם אחר לגמרי, שלא יזיק לאף אחד מאנשי העסקים, מהקטנים ועד הגדולים, לקבל ממנו כמה טיפים...לאיש הזה קוראים: פיטר דרוקר והוא נחשב לגורו של ניהול עסקים וגם לדמות די נערצת בתחום של אימון עסקי. דרוקר טען כי בעסק יש רק 2 פונקציות עיקריות: שיווק וחדשנות, כל השאר זה עלויות! כמה שזה נכון...חישבו על העסקים שעשו היסטוריה בעולמנו ותיווכחו לדעת כמה שהוא צודק.

מפה לשם...החיבור הזה בין שני האנשים האלה והתובנות החשובות שהם הגיעו אליהן, גרם לי להיזכר באותו סיפור ישן ואמיתי שיכול להיות משל נהדר במסגרת אימון עסקי. הסיפור הוא על בנו של ספר מצליח בעיירה נידחת בארה"ב שחזר יום אחד מהקולג' וראה את אביו יושב בצורה שפופה במספרה, עם הבעת פנים קודרת ורצינית. הוא כמובן מיהר לשאול את אביו מה קרה וזה החל לספר לו שהוא מלא בחששות ובפחדים באשר לעתיד הכלכלי של המשפחה וזאת בעקבות רשת מספרות חדשה שהקימה סניף במרחק של מטרים ספורים מהמספרה שלו.

ולא רק זה...האב גם סיפר לו שהם מעניקים תספורות ב-6$ - מחיר שהאב לא יוכל להתחרות בו לאורך זמן. הוא אפילו סיפר לו על מספר לא קטן של לקוחות וותיקים שכבר הספיקו לעבור למספרה המתחרה. הבן שהתנהג ממש כמו מאמן במגרש של אימון עסקי, הרגיע את האב הנסער וביקש ממנו לשבת ולחשוב מה אפשר לעשות ולעומת זאת האב חשב רק על "למה אי אפשר לעשות כלום" ומה יהיה בגורל הפיננסי של משפחתו. הבן היה עקשן והמשיך לחשוב מה כן אפשר לעשות, הוא ביקש מאביו לעשות את אותו הדבר.

הבן סיפר לאביו שבאחת ההרצאות שלו בקולג', המרצה שלהם לשיווק הזכיר את אלברט איינשטיין ואת התובנות שלו לגבי פתרון בעיות. המרצה הזכיר את העובדה שכל בעיה מגיעה אלינו עם זרע הפתרון שחבוי בה ולכן כל בעיה ניתנת לפתרון, אבל רק אם נחשוב ברמה אחרת, חיצונית לרמת הבעיה, רק אז נוכל לפתור אותה. אימון עסקי, במקרים רבים, פועל בצורה דומה.

האב והבן סגרו את המספרה מוקדם באותו היום ונעלו את עצמם בפנים עד למחרת בבוקר במטרה לצאת עם פתרון לבעיה ולעשות זאת מהר ככל שהאפשר. בבוקר שלמחרת עמד שלט ענק על המספרה הותיקה של האב והבן, על השלט היה כתוב במילים בולטות: We Fix Six Dollar Haircuts! (אנחנו מתקנים תספורות של 6$). אגב, הרעיון דווקא היה של האב...באנלוגיה לעולם של אימון עסקי, האב הוא המתאמן.

כעבור 3 חודשים, הסניף המתחרה נסגר ובסוף אותה השנה, המספרה של האב והבן הכפילה את מחזור המכירות שהיה לה בשנה הקודמת. עכשיו אתם בטח שואלים את עצמכם: איך כל זה קשור עם אימון עסקי? למה שתי המילים הראשונות בכותרת המאמר הזה הן אימון עסקי? ובכן, הדוגמא הזו היא דוגמא מצוינת של תוצאות, הזדמנויות, פתחים חדשים לפעולה ופריצות דרך, אותם מאפשר אימון עסקי. הבן נהג במידה רבה כמו מאמן במסגרת תהליך של אימון עסקי. הוא הזמין את אביו לחקור והקפיד על כך שיחשוב "איך כן ניתן לפתור את הבעיה" ולא "למה לא ניתן לפתור אותה", הוא "מתח" את האב, גרם לו לחשוב בצורה יצירתית, נתן לו השראה ע"י הסיפור על אלברט איינשטיין ולא ויתר לו.

כמו בסוף פגישת אימון עסקי, האב קם למחרת בבוקר עם פתח חדש לפעולה, עם רעיון חדש, אפשרות חדשה, אשר צמחו בגלל שההקשר הוחלף, הוא יצא מרמת החשיבה בגובה הבעיה ועבר לרמות גבוהות יותר של מחשבות. אימון עסקי מתאפיין המון פעמים בתהליכים מאוד דומים למה שקרה בסיפור היפה הזה. אז בין אם אתם עצמאיים או שכירים, אני מזמין אתכם לחשוב בצורה שונה- כי כל בעיה מגיעה עם זרע הפתרון שמושרש בתוכה!

בהצלחה!
יואב זילכה
 
אהבת את המאמר? שתף את האנשים היקרים בחייךShare                   
רוצה ליהנות ממאמרים, טיפים, סרטונים ותכנים מעוררי השראה
ואפילו לקבל ספרון שכתב יואב זילכה במתנה?
הירשם עכשיו כחבר באתר:
www.MentorMe.co.il

אימון עסקי
 

+ הוסף תגובה חדשה
תגובות:
Loading בטעינה...

Go Back  Print  Send Page
חזרה למעלה
  דף הבית  |  מנטור  |  מאמן אישי  |  אימון עסקי  |  קואצ'ינג  |  הצלחה  |  coaching  |  מנטורינג  |  התפתחות אישית  |  מדיטציה  | מנטור אישי  | מנטור עסקי  
© כל הזכויות שמורות ליואב זילכה - Mentor Me                                
  יעוץ זוגי  |  עוגות יום הולדת  |  מתנה  |  מאמנים אישיים  |  מורה למדיטציה  |  האזנה  |  מדיטציה  
 
לייבסיטי - בניית אתרים