3 שלבים פשוטים שיסייעו לך לגלות מהן 5 התשוקות הגדולות ביותר שלך
 
 

 


 

 

 

 3 שלבים פשוטים שיסייעו לך לגלות מהן 5 התשוקות הגדולות ביותר שלך

דף הבית >> בלוג - מאמרים >> מוטיבציה >> 3 שלבים פשוטים שיסייעו לך לגלות מהן 5 התשוקות הגדולות ביותר שלך
‏יום שני 5 בדצמבר 2011

Share
מוטיבציה

3 שלבים פשוטים שיסייעו לך לגלות מהן 5 התשוקות הגדולות ביותר שלך

 
בסוף המאמר הקודם ("מתי בפעם האחרונה בכית מהתרגשות חיובית?") הבטחתי לתת לכם תהליך פשוט שיסייע לכם לגלות מהן 5 התשוקות הגדולות ביותר שלכם. אז הנה אני עומד בהבטחה שלי...אני רוצה לחשוף בפניכם 3 שלבים פשוטים שיאפשרו לכם לצלול פנימה אל תוך הלב ולהבין מה אתם באמת רוצים מהחיים.
לפני שאנחנו נכנסים לשלב הראשון, בואו ננסה להבין מהי בכלל תשוקה. אחת ההגדרות האהובות עלי ביותר למושג תשוקה, היא ההגדרה של וואלאס ד. וואטלס (מחבר הספר The Science of Getting Rich): "תשוקה היא אפשרות שלא באה לידי ביטוי, אשר מחפשת את הדרך לבוא לידי ביטוי פיזי באמצעות מעשינו".
בקיצור...תשוקה היא אפשרות! או יותר נכון לומר, שילוב של אפשרות עם רצון לממש את אותה אפשרות. כאשר יש לנו רצון עז להיות, לעשות, לחוות או להשיג משהו, זה אומר שיש לנו רצון לממש איזושהי אפשרות. כלומר, יש לנו תשוקה.
הגדרה נוספת שחשוב שנבין גם אותה, היא הגדרתו של Thomas Hobbes: "תשוקה היא ההנעה הבסיסית של כל הפעולות האנושיות". כלומר, האפשרות שהאפשרות תתממש גורמת לנו מוטיבציה, זה דוחף אותנו, זה מניע אותו לפעול למען מימוש. מוטיבציה זה סוג של אנרגיה. האנרגיה הזו רוצה לחיות דרכנו, היא רוצה לבוא לידי ביטוי, היא רוצה לצאת החוצה לעולם הנראה לעין ולקבל צורה פיזית.
פאולו קואלו כתב: "האפשרות שהחלום יתגשם, היא שהופכת את החיים למעניינים". האמת היא שאני לא כל כך מסכים עם המשפט הזה, אבל כרגע הוא משרת אותנו לצורך ההבנה של תשוקותינו.
הפילוסוף היווני-רומי אפיקטטוס אמר: "לו השקיעו בני האדם בניסיון להבין את התשוקה, מחצית מן המאמצים הכרוכים בסיפוקה, היו מגלים לדאבונם, כי תשוקתם האמיתית איננה התשוקה שהם דימו לעצמם". מרבית האנשים לא באמת יודעים מה הם רוצים. יש לכך כל מיני סיבות, אבל תרשו להתמקד כרגע בשתי סיבות עיקריות והרסניות: "השוטף" וה"נורמליזציה". עצם העובדה שהאנשים עסוקים ב"שוטף", ביום יום, בהישרדות, במשימות השגרתיות, בעולם "הארצי", זה גוזל מהם את כל האנרגיות ולא משאיר להם מרחב של חופש לחלום ולהיכנס פנימה כדי להבין מה באמת חשוב להם.
בנוסף לכך, "הנורמליזציה"- אותו תהליך של "שכפול אנשים" שמתחיל לעבוד מהרגע שאנחנו נולדים, גורם לטשטוש הייחודיות שלנו ולבחירות והחלטות שגויות שאין בהן רצון חופשי אמיתי. לדוגמא: צעיר בן 22 שמתחיל ללמוד משפטים בגלל שהוא חושב "שיש בזה כסף" או בגלל שההורים שלו הם עורכי דין או אולי מכיוון שכל החברים הטובים גם הלכו ללמוד משפטים.
זה קצת מוזר, אבל בתוך כל הכאוס הזה מעטים מאיתנו עוצרים ועושים מאמץ כדי להבין מהן התשוקות האמיתיות שלנו. וזה מביא אותי לשלב הראשון שאני מציע לכם לבצע:

שלב 1- לשחרר את התשוקות
דמיינו את עצמכם מתקרבים לכלוב שבתוכו 15 יונים. יש בידיכם את המפתח לדלת המתכת של הכלוב הזה. אתם פוסעים לעבר הכלוב...היונים מרגישות שמשהו טוב הולך לקרות. אתם לוקחים את המפתח, מכניסים לחור המנעול ומסובבים. לא עוברת אפילו שנייה אחת ופתאום מתעופפות להן 15 היונים מהכלוב דרך החלון של חדרכם אל העולם שבחוץ.
זה בדיוק מה שנעשה עכשיו. השלב הראשון הוא לקחת דף ועט ולרשום 15 תשוקות שיש לכם. אני מזכיר לכם שתשוקה היא רצון עז להיות, לעשות, לחוות או להשיג משהו. קחו דף חלק, רשמו עליו את הכותרת הבאה: "כשהחיים שלי אידיאליים, אני: ...".
עכשיו חישבו: מה אתם עושים? איך אתם מבלים את זמנכם? במה אתם עוסקים? עם מי אתם מבלים את זמנכם? מה אתם חווים? מה אתם מרגישים? מה נמצא בבעלותכם? ועוד...
התמקדו במה שאתם כן רוצים ולא במה שאתם לא רוצים. רשמו כל תשוקה במשפט קצר ופשוט. שימו לב שאני לא מתכוון בשלב הזה למטרות. יש הבדל בין תשוקה למטרה. המטרה נועדה כדי לשרת את התשוקה. מטרות מגדירים אחרי שמגלים את התשוקות, לא לפני. כרגע אתם פשוט משחררים 15 יונים מהכלוב, רושמים 15 תשוקות שיש לכם. רשמו כל תשוקה בשפה של הווה ובמילים חיוביות. לדוגמא: "כשהחיים שלי אידיאליים, אני:....לומד ומתאמן אצל המנטורים והמורים הרוחניים הטובים ביותר בעולם".

שלב 2- להתמקד
בשלב הזה אתם הולכים לבחור מבין 15 התשוקות שרשמתם, את 5 התשוקות הגדולות ביותר שלכם ולדרג אותן לפי סדר החשיבות של מימושן בעיניכם. אני יודע שזה לא קל, אבל זה הכרחי ויש כאן תהליך מאוד פשוט שיכול לעזור לכם לעשות את זה. התהליך הזה עובד בצורה הבאה:
אתם מדרגים את התשוקות שלכם על ידי השוואה של 2 תשוקות בכל פעם. למעשה, אתם מנהלים "דו-קרב" בין 2 תשוקות בכל פעם. ברגע שאחת מהן ניצחה, היא ממשיכה לדו הקרב הבא שלה עם התשוקה הבאה בתור. אתם מתחילים בהשוואה בין תשוקה מס' 1 ברשימה לבין תשוקה מס' 2. שאלו את עצמכם את השאלה הבאה: "אם הייתי יכול לממש תוך 24 שעות את אחת מתוך 2 התשוקות האלה, כולל הסיכון שאת השנייה לא אממש לעולם, במה הייתי בוחר?"
נניח שתשוקה מס' 1 ניצחה. מעולה! עכשיו אתם משווים בין תשוקה מס' 1 לתשוקה מס' 3. מי ניצחה הפעם? תשוקה מס' 3? יופי. עכשיו תשוו אותה לתשוקה מס' 4. בסוף התהליך הזה, אתם תצאו עם תשוקה מס' 1 שתיכנס לרשימה נפרדת של 5 התשוקות הגדולות ביותר ותהיה במקום הראשון (רשמו אותה בראשו של דף חדש).
עכשיו נותר לכם לבצע את אותו התהליך כדי לגלות מי תהיה במקום השני. ולאחר מכן שוב פעם כדי לגלות את מקומות: 3,4,5. מי שרוצה מוזמן גם להמשיך ולדרג את כל 15 התשוקות שלו, אך המיקוד שלכם יהיה מעתה והלאה ב-5 התשוקות הגדולות ביותר. ומאוד מאוד חשוב שתתמקדו!

שלב 3- ליצור בהירות
עכשיו...לאחר שזיהיתם את 5 התשוקות הגדולות ביותר שלכם והן רשומות בדף נפרד ומסודרות לפי סדר החשיבות שלהן בעיניכן, אפשר לעבור הלאה לשלב השלישי. מטרתו של שלב זה היא להגביר את מידת הבהירות שלכם לגבי כל אחת מתוך 5 התשוקות הגדולות שלכם. איך עושים את זה? על ידי שאלה פשוטה: "איך אני אדע שאני חי את התשוקה הזו באופן מלא?"
את השאלה הזו אתם שואלים את עצמכם ביחס לכל אחת מ-5 התשוקות. כתשובה לשאלה הזו, אתם רושמים לעצמכם 3 סימנים שמעידים על כך שאתם מממשים בפועל כל תשוקה. לכל תשוקה יהיו 3 סימנים. למרות שאנחנו מדברים כאן על העתיד, את התשובות רשמו לעצמכם בשפה של הווה.
לדוגמא: אם קודם דיברנו כדוגמא על התשוקה הבאה: "כשהחיים שלי אידיאליים, אני לומד ומתאמן אצל המנטורים והמורים הרוחניים הטובים ביותר בעולם". אז סימן יכול להיות לצורך העניין: "יש לי מנטור צמוד שמלווה אותי באופן קבוע ומאפשר לי להוציא מעצמי את הטוב ביותר" או דוגמא נוספת: "אני טס פעמיים בשנה לסדנה של מורה רוחני מעורר השראה בחו"ל".
הסימנים האלה יסייעו לכם לחדד כל תשוקה ולראות באיזה אופנים היא יכולה להתקיים. הסימנים האלה הם המדדים להצלחה של כל תשוקה. הם אומרים לכם האם הצלחתם לממש את התשוקה. הם סימנים שמודיעים לכם שהגעתם. במובן מסוים, הם גם מחברים את התשוקה למציאות. לכן הם מאוד חשובים.

בסוף התהליך הזה, יהיו רשומות לפניכם 5 תשוקות ו-3 "סימנים מעידים" עבור כל תשוקה. עכשיו אתם יודעים בבהירות מהן 5 התשוקות הגדולות ביותר שלכם. אתם מוזמנים לעבור על זה מדי פעם, ללטש, לחדד. זה לא סופי...אני ממליץ לכם לבצע את התהליך הזה פעם או פעמיים בשנה לפחות.
אשמח לקבל את התגובות והשאלות שלכם בתחתית העמוד.

באהבה והערכה,
יואב זילכה

אהבתם את המאמר? שתפו את האנשים היקרים לכם. Share
רוצים ליהנות ממאמרים, טיפים, סרטונים ותכנים מעוררי השראה וגם לקבל במתנה את ה"פורמולה" שתגלה לכם מהם 6 המרכיבים הקריטיים להצלחה שלכם בחיים? לחצו כאן עכשיו!
 

 

+ הוסף תגובה חדשה
תגובות: (צפה ב-  תגובות בעמוד זה)
Loading בטעינה...
חזרה למעלה
  דף הבית  |  מנטור  |  מאמן אישי  |  אימון עסקי  |  קואצ'ינג  |  הצלחה  |  coaching  |  מנטורינג  |  התפתחות אישית  |  מדיטציה  | מנטור אישי  | מנטור עסקי  
© כל הזכויות שמורות ליואב זילכה - Mentor Me                                
  יעוץ זוגי  |  עוגות יום הולדת  |  מתנה  |  מאמנים אישיים  |  מורה למדיטציה  |  האזנה  |  מדיטציה  
 
לייבסיטי - בניית אתרים