איך נקרא הנתיב שמוביל אותנו אל ההארה והעושר כאחד?
 
 

 


 

 

 

 איך נקרא הנתיב שמוביל אותנו אל ההארה והעושר כאחד?

דף הבית >> בלוג - מאמרים >> אימון עסקי >> איך נקרא הנתיב שמוביל אותנו אל ההארה והעושר כאחד?
‏יום חמישי 15 בדצמבר 2011

Share
אימון עסקי

איך נקרא הנתיב שמוביל אותנו אל ההארה והעושר כאחד?


כשהייתי בן 16 גיליתי תופעה מדהימה בעת שביליתי שעות רבות בעבודתי כאורז בסופרמרקט. כן כן, זו הייתה אחת העבודות הראשונות שלי. 3 פעמים בשבוע, לאחר שהלימודים הסתיימו, הייתי נוסע לסופרמרקט (שעד היום נמצא ברחוב ארלוזורוב בתל אביב), עומד ליד הקופאית ואורז לאנשים את המצרכים שלהם בשקיות. בהתחלה שנאתי את העבודה הזו, הגעתי מהר מאוד למסקנה שלאנשים יש הרבה הערות וזה כלל לא משנה על מה. אבל זו לא הייתה התופעה המדהימה שגיליתי...
יום אחד, בעודי עומד לי הקופה ומתמקד בפיצוח הטכניקה היעילה ביותר לאריזה, אני שומע קול מוכר אך מופתע אומר: "יואב, מה אתה עושה כאן?" הרמתי את ראשי וראיתי את המחנך שלי לכיתה שהיה גם המורה שלנו להיסטוריה וכלכלה. אמרתי לו שאני עובד שם והוא סיפר לי שהוא גר לא רחוק. הוא היה כל כך מופתע מעצם העובדה שאני עובד, שגם אני התחלתי לחשוב אולי הדבר מוזר.
הוא אמר: "מה פתאום אתה עובד? זוהי תקופת בגרויות. עדיף שתשקיע את זמנך הפנוי בלימודים". בתמימותו הוא לא ידע שבזמן שעבדתי שם למדתי הרבה דברים שלא מצאתי בספרי ההיסטוריה והכלכלה. לא היה לי האומץ אז להגיד לו את מה שחשבתי, אז פשוט התחמקתי מלענות לשאלתו.
יום אחר, סיימתי לארוז את כל מצרכיה של אישה זקנה. ליבי התעצב כשראה את כמות השקיות הכבדות שעליה לסחוב עד ביתה. בחצי חיוך ממזרי שכזה היא אמרה לי: "בחורצ'יק, אולי תעזור לי קצת עם השקיות, זה ממש פה 2 מטר...?" בתמימות הסכמתי. 2 מטר זה בטח לא היה וגם לא 20, אבל ליבי רצה לעזור לזקנה הזו. כשהנחתי את השקיות על מפתן דלתה, היא הוציאה שטר של 20 שקלים ונתנה לי. בשפתי של אז, הייתי מאושר.
באותו רגע למדתי 2 שיעורים חשובים מאוד שלימים התפתחו, השתרשו והפכו להיות חלק בלתי נפרד מנתיב חיי. לשיעורים האלה קוראים: חמלה ושירות.
על חמלה נדבר בהזדמנות אחרת. היום ברצוני לדבר אתכם על שירות. כשירדתי מביתה של האישה ליבי התמלא אושר. חשבתי לעצמי: "אני מרוויח גם משכורת וגם טיפים ותוך כדי, גם עזרתי לאישה הזקנה ושיפרתי את מצבה". בדרכי חזרה אל הסופר עלו במחשבותיי שתי שאלות:
הראשונה הייתה: "האם האושר שאותו אני מרגיש עכשיו נובע מהעובדה שהרווחתי כסף או שמא מהעובדה שעזרתי לאישה זקנה?"
השנייה הייתה: "מה יעלה בגורלי אם בעל הסופר יגלה ש"ברחתי" מהעבודה כדי לעשות כסף מהצד?"
...וכך מדי פעם, הייתי "מתגנב" מעבודת האריזה כדי לסייע לאנשים מבוגרים לסחוב את השקיות לביתם בתמורה לטיפים לא רעים בכלל. יום אחד חזרתי הביתה באוטובוס מהעבודה וספרתי את הכסף שהצלחתי לצבור מהטיפים של אותו יום. להפתעתי גיליתי שהוא גבוה פי 3 מהשכר היומי שלי.
שש או שבע שנים לאחר מכן התחלתי להיחשף לתכנים של ג'ים רון. אחד השיעורים הראשונים שנתקלתי בהם היה שיעור מרתק שתומצת במשפט הפשוט הבא:
"Profits are better than wages!"
כמה נכון, חשבתי. זה החזיר אותי לאותם ימים בסופרמרקט בארלוזורוב. שם למדתי לראשונה לא רק את השיעור הזה, אלא גם את השיעור שמשקף את הנתיב שמוביל אותנו אל ההארה והעושר כאחד- שירות!
החכמים תמיד ידעו את הסוד. זה בלט בדפיהם של כל הטקסטים הרוחניים: "תמצא דרך לתת שירות להמונים, כי שירות להמונים מוביל לגדולה". נדמה לי כי באותם המקורות נאמר גם: "הגדול מביניכם יהיה המשרת של כולכם".
היכולת להעניק שירות טוב ממעמקי הנשמה, תשא אותנו גבוה למעלה גם בחומר גם ברוח. ובסוף נבין כי אחד הם. שירות, במובן העמוק והמעשי שלו, הוא הנתיב שמוביל אותנו אל ההארה והעושר כאחד.
השירות הוא לא רק הנתיב, הוא גם התוצאה הסופית או התוצר של המסע שלנו. כי מה נותר לו לאדם לעשות לאחר שצמח וגדל ויצא אל מחוץ לתודעת היחיד, התודעה האנוכית? מה נשאר לו לעשות, אם לא להעניק שירות לאחרים? מה נותר לו לאדם לעשות לאחר שסיים לשלם את כל חשבונותיו ואכל ושתה ונח? מה נשאר אז, אם לא לעזור לאחרים לשלם את חשבונותיהם?
מה נותר לו לאדם שהגיע להארה, אם לו לעזור לאנשים אחרים להגיע להארה? אין לו יותר מה להתעסק עם עצמו...נגמרו לו הימים שהיה יושב מתוסכל, כלוא בתוך כלוב מחשבותיו הבלתי פוסקות. מה נשאר לו לאדם המואר אם לא להאיר את דרכם של אחרים עם תמרור, עם סימן קטן, עם להבה של נר, עם פיסת מידע, עם המילה הנכונה ברגע הנכון או עם רק הקשבה והתבוננות?
שנים עשר שנים עוברות מאז גילוי נפלאות השירות על מפתן דלתה של האישה הזקנה ברחובות תל אביב (או כמו ששלמה ארצי כתב בזמנו: "...עיר בלי שמיים") והנה אני במסגרת מסעי הבלתי פוסק נתקל בתרשים הבא: (שימו לב לתמונה המתארת את השלב האחרון בצד ימין למטה)
 
אשמח לקבל את תגובותיכם בתחתית העמוד. ניתן לשלוח אליי שאלות למייל: yoav@mentorme.co.il (אני חוזר מחו"ל ב-20 בדצמבר, אז תשובתי תתעכב מעט)
באהבה והערכה,
יואב זילכה

אהבתם את המאמר? שתפו את האנשים היקרים לכם. Share
רוצים ליהנות ממאמרים, טיפים, סרטונים ותכנים מעוררי השראה וגם לקבל במתנה את ה"פורמולה" שתגלה לכם מהם 6 המרכיבים הקריטיים להצלחה שלכם בחיים? לחצו כאן עכשיו!
 

 

+ הוסף תגובה חדשה
תגובות: (צפה ב-  תגובות בעמוד זה)
Loading בטעינה...
חזרה למעלה
  דף הבית  |  מנטור  |  מאמן אישי  |  אימון עסקי  |  קואצ'ינג  |  הצלחה  |  coaching  |  מנטורינג  |  התפתחות אישית  |  מדיטציה  | מנטור אישי  | מנטור עסקי  
© כל הזכויות שמורות ליואב זילכה - Mentor Me                                
  יעוץ זוגי  |  עוגות יום הולדת  |  מתנה  |  מאמנים אישיים  |  מורה למדיטציה  |  האזנה  |  מדיטציה  
 
לייבסיטי - בניית אתרים